Nauka

nie jest dla nas trudna, bo poznajemy ją poprzez zabawę.

Inwestujemy

w siebie i doskonalimy swoje umiejętności.

Dzięki

eksperymentom i doświadczeniom lepiej poznajemy otaczający nas świat.
 

Odrzutowce

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Napędem samolotu odrzutowego jest silnik odrzutowy lub rakietowy. Najprościej rzecz ujmując chodzi o odrzut gazów w silniku, ale jak wytłumaczyć i pokazać to trzecioklasistom?
Każdy z was pewnie nie jeden raz nadmuchał balon a potem wypuścił go z rąk i obserwował jak dziwacznie fruwa po całym pokoju. Właśnie to zjawisko można porównać do tego wykorzystywanego w rakietach odrzutowych. Wykonaliśmy dwa doświadczenia dla łatwiejszego zrozumienia zagadnienia.

1. Mini rakieta

Potrzebne materiały:
- słomka,
- pasek papieru,
- nożyczki,
- klej,
- flamastry


Sposób wykonania:
Najpierw ozdabiamy pasek papieru a następnie sklejamy tak aby powstała rurka o średnicy nieco większej od naszej słomki. Końcówkę rurki zawijamy z jednej strony tak aby powietrze przez nią nie wylatywało. Nakładamy rurkę na słomkę i jednym silnym dmuchnięciem wystrzeliwujemy rakietę w określonym kierunku.

Wnioski:
Boki rakiety muszą być dobrze sklejone w przeciwnym razie odrzut nie będzie zbyt duży. Należy dmuchać gwałtownie i mocno aby rakieta poleciała daleko.

2. Odrzutowy balon

Potrzebne materiały:
- balon,
- sznurek,
- słomka do napojów,
- taśma klejąca

Sposób wykonania:
Nadmuchujemy balon. Nie zawiązujemy końca, ale trzymamy końcówkę tak, aby powietrze nie wydostało się z balonu. Przyklejamy kawałek słomki do boku balona, a następnie przewlekamy przez nią sznurek. Końce sznurka można przywiązać do dwóch krzeseł stojących w pewnej odległości. Można tez jeden koniec przymocować do haczyka na ścianie, lampy lub jakiegoś przedmiotu umieszczonego wysoko.
Pamiętajcie żeby ten przedmiot był stabilny. Poproście kogoś dorosłego aby Wam pomógł.
Balon puszczamy i obserwujemy jak porusza się niesiony odrzutem wydostającego się powietrza.
Można sprawdzać na jaką największą odległość przesunie się balon.

Wnioski:
Jeśli balon jest nadmuchany słabiej, przemieszcza się na mniejszą odległość. Nawet jeśli końcówka sznurka jest umiejscowiona wysoko, balon będzie poruszał się do góry. Powoduje to powietrze, które z dużą prędkością wydostaje się z niego.0 komentarze:

Prześlij komentarz